Czarodziejski flet w Breslau
W. A. Mozart / M. Krajewski
Libretto – Emmanuel Schikaneder
Dialogi – Marek Krajewski
Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Adam Banaszak
Reżyseria – Michał Znaniecki
Scenografia – Luigi Scoglio
Scenografia multimedialna – Karolina Jacewicz
Reżyseria świateł – Dariusz Albrycht
Kostiumy – Magdalena Dąbrowska
Choreografia – Bożena Klimczak
Asystent reżysera-rezydent – Olena Savchuk
Asystent reżysera – Agata Dyczko
Asystent scenografa – Maciej Węglarz
Inspicjent – Patrycja Kuruc
O spektaklu
Czarodziejski flet (Die Zauberflöte)
Wolfgang Amadeus Mozart stworzył partyturę Czarodziejskiego fletu w trudnym czasie dla Europy – w 1789 roku wybuchła rewolucja francuska, której skutki były odczuwalne również w sferze kultury, m.in. w Wiedniu. Pomimo kryzysu, w stolicy imperium działał jeden z nielicznych teatrów – Theater an der Wien, prowadzony przez współpracownika Mozarta, Emanuela Schikanedera.
Schikaneder napisał libretto Czarodziejskiego fletu, opierając się na tekstach ze zbioru baśni Karla Ludwiga Gieseckego, z nawiązaniami do singspielu Oberon Paula Wranitzky’ego. Premiera opery odbyła się 30 września 1791 roku, pod batutą samego kompozytora i niemal od razu zyskała przychylność wiedeńskiej publiczności.
Czarodziejski flet to opowieść o wielkiej miłości, dojrzewaniu do uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Badacze doszukują się w operze symboliki masońskiej, z którym to ruchem Schikaneder i Mozart byli związani.
Czarodziejski flet w Breslau
Zgodnie z zamysłem Mozarta i Schikanedera Czarodziejski flet miał otworzyć operę klasyczną na nową publiczność. Antonio Salieri i inni dworscy kompozytorzy Wiednia gardzili formą recytatywu teatralnego bez akompaniamentu muzyki. Dialogi mówione miały docierać do każdego widza, odnosić się do rzeczywistości ulicy oraz uderzać w sedno bez sublimacji poetyckiej.
Dialogi te mogły też zmieniać treść i formę. Stąd nasza propozycja aby do inauguracyjnego Czarodziejskiego fletu zaprosić Marka Krajewskiego oraz z jego literacką postać – radcę kryminalnego wrocławskiego prezydium policji Eberharda Mocka.
Chcemy, by detektyw Mock przeprowadził śledztwo w tej historii pełnej archetypicznych konfliktów dobra ze złem, wiedzy z ignorancją, halucynacji z jawą.
Czy uda się odkryć dlaczego Królowa Nocy próbuje zabić swego męża? Odkryjemy tajemnice porwania Paminy? Czy odnajdziemy się w wolnomularskich odniesieniach Mozarta? Jak bardzo tajemnice Breslau lat dwudziestych odzwierciedlają świat bohaterów najbardziej enigmatycznego dzieła w historii opery?
Premiera inauguruje obchody 25-lecia Województwa Dolnośląskiego