PAULINE VIARDOTE | EN ATTENDANT CHOPIN | ZNANIECKI

Czekając na Chopina

Premiere: 21 kwietnia 2018 r. SHOW more>>>

Opera Śląska

Author of photos: Teresa Grotowska / Marek Grotowski / Mateusz Mioduszewski

Kierownictwo muzyczne Michele Fedrigotti
Inscenizacja Michał Znaniecki

OBSADA
Barbara Kubiak sopran
Magda Nowacka sopran
Urszula Jankowiak mezzosopran
Gabriela Klima mezzosopran
Jolanta Podlewska mezzosopran

Katarzyna Bujakiewicz, Katarzyna Dałek
George Sand
Michele Fedrigotti, Francesca Rivabene fortepian

Uczennice rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektrzch utworów mistrza fortepianu.
Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści.
Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze… Poczekajmy na Chopina.

foto. K. Zalewska

OBSADA​

Delfina Potocka Iwona Noszczyk, Renata Dobosz

Maria Kalergis Aleksandra Stokłosa, Leokadia Duży

Maria Wodzińska Anna Noworzyn-Sławińska, Roksana Wardenga

Pauline Viardot Marcelina Beucher, Anna Wiśniewska-Schoppa

George Sand Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Anna Ratajczyk

Marcelina Czartoryska Ewa Zug

Spektakl teatralno-muzyczny odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektórych utworów mistrza fortepianu. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści. Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze… Poczekajmy na Chopina.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury